Letošnji orkestrski kamp je bil poseben v več pogledih. Zaradi virusa, karantene in zdravstvenih ukrepov je bila izvedba ogrožena. S prilagajanji, vztrajnostjo in močno željo, da naše posebno druženje ter ustvarjanje mladih glasbenikov ohranimo v kolikor le mogoče avtentični obliki, smo uspeli zadostiti ukrepom, ustvariti zahtevane posebne pogoje in izvesti vse aktivnosti ter oba načrtovana koncerta.
Poletnega orkestrskega kampa se je udeležilo 67 mladih glasbenikov iz vse Slovenije. Glasbeniki so zaradi zahtevnih zdravstvenih ukrepov enajst dni preživeli v umetnem karantenskem mehurčku. To pomeni, da so pod strogim nadzorom bivali, ustvarjali, vadili in nastopali skupaj. Samo pod temi pogoji smo uspešno zadostili vsem ukrepom zaradi Covid-19 in izvedli načrtovane aktivnosti. Vse aktivnosti so potekale v Dijaškem domu Tabor v Ljubljani.
Prve tri dni so dopoldne potekale sekcijske vaje za posamezne instrumentalne skupine. Vodilo jih je trinajst profesionalnih glasbenikov, članov slovenskih orkestrov, profesorjev in solistov. Popoldne so udeleženci spoznali gostujoče umetnike Dominika Bagolo, Jadranko Juras, Emkeja, Vaska Atanasovskega in Uršo Sterhar Benčina, se učili osnov glasbenega in gledališkega improviziranja ter odkrivali različne stadije njihove karierne poti v različnih glasbenih žanrih. Udeleženci so na dodatni delavnici spoznali projekt Samo1planet in Care4climate, ki jih bo spremljal v prihodnjih edicijah kampa. Imamo Samo1planet!, se glasi vodilni slogan kar 8 let trajajočega projekta, znotraj katerega si deležniki skozi različne aktivnosti prizadevajo do učinkovitega prehoda v nizkoogljično družbo. Ena izmed aktivacij je bil tudi koncert Slovenskega mladinskega orkestra (SMO) v sklopu Festivala Ljubljana.
Naslednje dni je orkester vadil na skupnih vajah s solisti. Izbrani program je bil zahteven in v velik izziv prav vsem instrumentalnim skupinam. Sestavljen je bil iz del pretežno slovenske ustvarjalnosti, ob tem pa je vključeval pri nas manj znana dela avtorjev Carla Nielsna in Larsa-Erika Larssona ter priljubljene odlomke iz Suite Arležanka Georgesa Bizeta in Jazz suite št. 1 Dmitrija Šostakoviča, pa še jazz standard The man I love bratov Ire in Georgea Gershwina in popularno uspešnico Uptown funk Marka Ronsona in še slovensko legendarno popevko Vrtiljak Jureta Robežnika. Ob klasičnih mojstrovinah smo osrednji del programa namenili kantavtorju in piscu Dominiku Bagoli – Balladeru. Njegove balade in poskočnice so bile iztočnica za letošnji glasbeni vrtiljak. Na njem smo poleg uspešnic Balladera v mojstrskih simfoničnih priredbah Matije Krečiča zavrteli še glasbo mariborskega raperja Emkeja in v duete z Balladerom povabili mezzosopranistko in jazz pevko Jadranko Juras.
Program:
L.-E. Larsson: Preludij iz lirične suite Bog v preobleki, op. 24
D. Bagola, prir. M. Krečič: Še živim
D. Bagola, prir. M. Krečič: Perfect View
D. Bagola, prir. M. Krečič: Le bdi
D. Bagola, prir. M. Krečič: Ponesi me
C. Nielsen: Rapsodična uvertura, Domišljijsko popotovanje na Ferske otoke
G. in I. Gershwin, prir. M. Krečič: The Man I Love
D. Bagola, prir. M. Krečič: Če bi
D. Bagola, prir. M. Krečič: Ragged in
G. Bizet: Suita Arležanka, odlomek
D. Šostakovič: Valček št. 2, op. 99
Emkej, prir. M. Krečič: Veš kaj bi ti mogo
Emkej in D. Bagola, prir. M. Krečič: Dabidabi
D. Bagola, prir. M. Krečič: Zlati časi
J. Robežnik, G. Strniša, prir. M. Krečič: Vrtiljak
M. Ronson, prir. T. Kukovič: Uptown Funk
Slovenski nacionalni mladinski orkester
Dominik Bagola – Balladero – vokal
Jadranka Juras – vokal
Emkej – vokal
Dirigentka: Živa Ploj Peršuh
KONCERTA 26. avgusta 2020, Mestna tržnica Ptuj, in 29. avgusta 2020 Kongresni trg Ljubljana