Slovenski mladinski orkester je projekt, ki je svoj pedigre v različnih predhodnih oblikah (Mednarodni orkester Ljubljana, Regionalna otroška filharmonija United, itd.) gradil že vrsto let. V njih so se mladi iz številnih držav kalili pod mentorstvom dirigentke Žive Ploj Peršuh in ostalih domačih in tujih izvrstnih umetnikov in mentorjev iz področja klasične glasbe. Letošnji Poletni orkestrski kamp, ki je namenjen širjenju možnosti in odpiranju obzorij mladim glasbenim ustvarjalcem in tudi k spoznavanju realnosti ustvarjanja individualne glasbene kariere, daje velik poudarek tudi na povezovanju in sodelovanju z ostalimi, žanrsko raznolikimi glasbenimi ustvarjalci. Letos je to sodelovanje še posebej unikatno, saj se bodo udeleženci Slovenskega mladinskega orkestra ob bok postavili slovenski glasbeni legendi in ustvarjalcu z izjemnim opusom.
Vlado Kreslin ne rabi posebnega predstavljanja, saj je v desetletjih izjemne kariere postal stalnica na slovenski glasbeni sceni, s ponarodelimi skladbami, ki so postale del našega kulturnega prostora in vsakdana. Stati na odru ob ustvarjalcu s tako kilometrino, bo poseben izziv in dodatna vzpodbuda za vse udeležence, da svoje sposobnosti prikažejo v najboljši luči in začutijo raznovrstne možnosti orkestrskega igranja in ustvarjanja v koncertni izkušnji na najvišji ravni. Vladu Kreslinu se bo Slovenski mladinski orkester letos pridružil na odru Križank, kar bo vrhunec letošnjih tečajev in delavnic. Več o aktivnostih.
Edinstvena umetniška izkušnja, ki spremeni vse
Igranje v Slovenskem nacionalnem mladinskem orkestru je izkušnja, ki preprosto spremeni življenje. V njem lahko mladi glasbeniki, stari od 13 do 19 let zajamejo edinstveno možnost, da nadgradijo svoje glasbene temelje in zgradijo nove življenjske mostove. Celotna filozofija orkestra temelji na tem, da se zagotavlja okolje, v katerem se lahko talent izživi in zaiskri do popolnosti, obenem pa se ob piljenju orkestrske igre udeleženci poučijo o raznolikosti glasbenih izzivov, možnostih in o optimalnem grajenju karierno – osebnostne poti. Tukaj se klasične metode individualnega poučevanja uspešno zlivajo s kolektivno energijo, namenjeno razvijanju ekipnega duha in zavzete skupne igre, s poslanstvom, da mlade udeležence, prihodnje glasbene upe, spodbudimo k temu, da postanejo samozavestni vodilni glasovi svoje generacije.
Bližina in dostopnost ustvarjanja za širši doseg slovenske glasbene ustvarjalnosti
Slovenski nacionalni mladinski orkester ni zgolj enkratni projekt, ki je časovno omejen, ampak gre za konsistentno in konstantno udejanjanje možnosti za razvoj v vrhunskem ustvarjalnem okolju. Delo z mladimi bo potekalo večkrat na leto. Poleti bo potekal orkestrski kamp v obliki aktivnih glasbenih počitnic odprt za vse mlade izvajalce primerne starosti, ki želijo sodelovati v orkestru, izkusiti ustroj in delovanje tako velikega ansambla glasbenikov iz prve roke in se udeležiti drugih aktivnosti, ključno povezanih z uspešnim grajenjem glasbene kariere. V drugih delovnih fazah bo potekal izbor glasbenikov za pripravo in izvedbo vrhunskih koncertnih programov, z jasnim ciljem, da se slovenski mladi glasbeni talenti postavijo ob bok drugim nacionalnim mladinskim orkestrom, ki že leta uspešno delujejo in kalijo mlade profesionalce ter predstavljajo svoje države na najvišji umetniški ravni.
Projekt v 2019 izvajajo:
Evropski karierni center za umetnike Triple Bridge (www.triplebridge.eu).
Kulturno društvo BSA, http://www.art-bsa.eu
Koproducenti projekta so:
Festival Ljubljana in Mestna občina Ljubljana, https://ljubljanafestival.si/
Pionirski dom – Center za kulturo mladih, https://www.pionirski-dom.si/
Music up close network (Evropski projekt – program Kreativna Evropa), https://www.musicupclose.net/
Projekt poteka pod častnim pokroviteljstvom predsednika Vlade Republike Slovenije gospoda Marjana Šarca.